Uruchom wersję FLASH witryny KRAB | English Version krab logo up
KRAB Music House & Special Events

krab logo Z ostatniej chwili
Klaudia Delmerartystka

Klaudia Delmer

Urodziła się na Północy, a wychowała i mieszka na Południu. Z różnorodności tych dwóch światów czerpie inspiracje muzyczne. W miejscu swojego urodzenia - Polsce zetknęła się i poznała muzykę klasyczną. Jej ulubionymi, lub jak sama określa z emfazą - ukochanymi kompozytorami są Chopin, Szymanowski, Lutosławski, Penderecki i Górecki, ale także Preisner, czy mało znany poza Polską Konieczny.

Klaudia Delmer Klaudia Delmer Klaudia Delmer Klaudia Delmer

W adoptowanej ojczyźnie - Hiszpanii, zafascynowała ją tradycja flamenco, pobierała pierwsze lekcje śpiewu. Tam też w barach dzielnicy Madrytu - Lavapies rozpoczęła się jej przygoda z recitalem.

Mając 17 lat znalazła się w U.S.A. Ku swojemu zaskoczeniu wygrała konkurs operowy stanu Georgia. Zdecydowała, że to właśnie śpiew będzie głównym kierunkiem jej zainteresowań podczas studiów uniwersyteckich. Ukończyła Mannes College of Music w Nowym Yorku.

Podczas pobytu w NY wzięła udział w przedstawieniu operowym, została też finalistką prestiżowego konkursu wokalnego Rosa Ponselle w Lincoln Center i konkursu Koussevitzky'ego. Po ukończeniu studiów wróciła do Europy i zamieszkała w Grecji.

Klaudia Delmer Klaudia Delmer Klaudia Delmer Klaudia Delmer

Zauroczyło ją piękno greckiej sztuki i pieśni ludowej. Na co dzień współpracuje m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Muzyki Współczesnej E.R.T., Orkiestrą Kolorów, Współczesną Orkiestrą Kompozytorów Greckich, a także z Narodową Operą Aten i zespołem Theodorakisa, ponadto uczestniczy w licznych projektach, jako współproducent i wykonawca. Jest pomysłodawca i dyrektorem artystycznym festiwalu "Ikarus" - Festiwal Dialogu Kultur, na wyspie Ikaria w Grecji.

Uwielbienie pieśni, liczne podróże i "wędrówka" po świecie różnych języków muzycznych i poezji zaowocowały jej pierwszym albumem solowym "Ainola" - wielojęzyczny projekt, zawierający utwory własne Klaudii w jęz. włoskim, poezję Greka Michalisa Bourboulisa i hiszpańskiego poety Antonio Gala z oryginalną muzyką skomponowaną przez Vangelisa Fampasa i Nikosa Xidakisa.

Najnowszy album LaMAR to 15 pieśni dedykowanych morzu z muzyką Mimisa Plessasa - kultowego, greckiego kompozytora, wielkiego pianisty i czołowej postaci greckiej sceny muzycznej od 50 lat - do słów hiszpańskich i greckich poetów.

Posłuchaj muzyki Klaudii Delmer

Mimis Plessas

Mimis Plessas jest autorem muzyki, która znalazła się na płycie LaMar. Premiera albumu odbyła się 5 lutego 2007. Teksty poezji greckiej i hiszpańskiej interpretuje Klaudia Delmer.

Dimitris Mimis Plessas urodził się w Atenach. Ukończył chemię na uniwersytecie Ateńskim, ale obdarzony naturalnym talentem muzycznym, bez reszty poświęcił się muzyce, uzyskując tytuł magistra na Uniwersytecie w Duluth, następnie broniąc doktorat na Cornell University. W 1951 zdobył Pierwszą Nagrodę w Konkursie Muzycznym Uniwersytetu Minnesoty.

W czasie swojego pobytu w U.S.A. zdobył sobie popularność grając m.in. z takimi muzykami, jak Dizzy Gillespie, Quincy Jones, Coleman Hawkins, Lester Young i in.

Po powrocie do Grecji, po serii nagrań i występów zdobył sławę, stając się najczęściej nagradzanym greckim kompozytorem. Zdobył wiele nagród zarówno w Grecji, jak też podczas licznych festiwali międzynarodowych m.in. w Polsce (Festiwal w Sopocie), Hiszpanii, Francji, Belgii, U.S.A., Japonii. Zdobył też wiele nagród za muzykę do filmów i spektakli teatralnych (jest autorem muzyki do 101 filmów i 75 spektakli teatralnych).

Odkrył wielu utalentowanych wokalistów, dla których komponował muzykę, m.in. dla Nany Mouscouri, Yovanny i in.

W ostatnich latach otrzymał prestiżowe nagród, jak chociażby: Złoty Medal Aten (2000r), Złotego Feniksa (2001 rok - najwyższe odznaczenie za zasługi dla cywilizacji), nagrodę Salamina za wkład w rozwój światowej cywilizacji.

W 2002 r. obchodził jubileusz 50-cio lecia pracy artystycznej.

Jego oratorium "St.Paul" zostało nagrodzone na 21-szym Międzynarodowym Kongresie Bizantyjskim, a jego twórca został uznany za najczęściej nagradzanego kompozytora greckiego.

W 2007 Patriarcha Kościoła Ortodoksyjnego uhonorował Plessasa Krzyżem Św. Andrzeja za zasługi dla sztuki i cywilizacji.

© 2003 KRAB projekt strony: Projektowanie stron WWW - AMPO