Uruchom wersję FLASH witryny KRAB | English Version krab logo up
KRAB Music House & Special Events

krab logo Z ostatniej chwili
Joachim Mencelimprezy integracyjne dla firm

Joachim Mencel
lider El Greco oraz Joachim Mencel Artisena Band

pianista i kompozytor, ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Talent szlifował u pianistów: Beli Lakatosa i Barry'ego Harrisa. Już na studiach komponował; grał w swoim własnym trio i kwintecie Piotra Wojtasika.

W 1992 r. wspólnie z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life'm, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel. Od roku 1993 był członkiem kwartetu Janusza Muniaka. Grał także w kwartecie Andrzeja Cudzicha, z którym w 1997 r. nagrał płytę "Simple Way".

Regularną współpracę z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym rozpoczął w 1993 r; do dziś koncertuje z nim i nagrywa za granicą (USA, Niemcy, Rosja).

Joachim Mencel komponuje utwory kameralne wykonywane przez muzyków klasycznych. Kwartet Rubinstein umieścił dwa jego utwory na kwartet smyczkowy na swojej płycie "RaneQ". Jego utwory doczekały się premiery w Wigmore Hall w Londynie, gdzie angielski klarnecista David Campbell zaprezentował kompozycje Mencla na kwintet klarnetowy. Jest autorem projektu na orkiestrę smyczkową i kwartet jazzowy, który był prezentowany w Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym w Krakowie.

Pianista jest cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej. Oprócz kompozycji dla zespołu New Life'm pisał i aranżował piosenki m.in. dla Karoliny Styły (płyta "My Favorite Songs" 1999) Ewy Bem (kompozycja i aranżacja piosenek na płycie "Kakadu"2007), Niny Stiller, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek i pochodzącej z Kamerunu - Kaissy.

W oparciu o instrumentalne kompozycje Mencla już w 1990 r. Telewizja Polska nakręciła film muzyczny "Deszcz" w reżyserii Tomasza Dobrowolskiego. Mencel jest autorem muzyki do kilku filmów, spektakli baletowych i pantomimy (m.in. "Champion" 2000 r.).

W 2002 r. słynny angielski skrzypek Nigel Kennedy zaprosił Joachima Mencla do udziału w swoim projekcie muzycznym, prezentowanym w Londynie (Royal Albert Hall), Berlinie Mediolanie, Hamburgu, Krakowie, a także na prestiżowym Schleswig-Holstein Festival.

W 2006 r. Mencel skomponował kantatę jazzową "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do tekstów Karola Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów. W premierowym wykonaniu tego utworu uczestniczyli m.in. słynny argetyński bandeonista Dino Saluzzi, saksofonista Lee Konitz, Ewa Bem, Kaissa, Jorgos Skolias, Mieczysław Szcześniak, Janusz Muniak, góralska kapela Jana Karpiela-Bułecki, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Kantata była wykonywana jeszcze kilkukrotnie: m.in. z udziałem Richarda Galliano.

Aktualnie dzieli czas pomiędzy komponowaniem, koncertowaniem i pracą adiunkta na Akademii.

Joachim Mencel jest liderem projektu El Greco, na którym znalazły się kompozycje jego autorstwa oraz dwa utwory instrumentalne.

Joachim Mencel:. Muzyka El Greco jest syntezą różnych stylów - chillout, drum'n'bass, R&B, jazz, rock. Podstawą jest umiejętność poruszania się w tych stylach. Choć utożsamiany jestem głównie z jazzem to jednak purystą jazzowym nie jestem; co więcej uważam, że jazz powstał jako synteza kilku gatunków muzyki w USA (rytmy afrykańskie, hymny angielskie, negro spirituals, blues, ragtime). Dzisiaj ta koncepcja łączenia gatunków znów się uaktywnia.

Grając jazz, wkładamy w jego ramy nasze zainteresowania, nasze dziedzictwo i ta koncepcja jazzu - żywego organizmu, do którego możemy dodawać swoją „nutę” jest bardzo pojemna.

Joachim Mencel Artisena Band to hołd złożony Oskarowi Kolberowi z okazji mijającej w 2014 roku 200-setnej rocznicy jego urodzin. Oskar Kolber - kompozytor i folklorysta o ogromnym i imponującym dorobku. To człowiek, który całe swe życie, także karierę kompozytorską, poświęcił dla dokumentacji polskiej kultury ludowej.

Joachim Mencel Artisena Band włącza się w obchody tej rocznicy, proponując projekt muzyczny oparty na obecnej od zawsze w muzyce ludowej improwizacji, inspirowanej dorobkiem Jubilata. Trudne to zadanie, bo spuścizna Kolberga zawiera całe szeregi tematów muzycznych, za nimi jednak stoi niemożliwa do ogarnięcia jakimkolwiek zapisem praktyka wykonawcza, w dużej mierze oparta właśnie na żywej improwizacji. A ponieważ to improwizacja jest kwintesencją muzyki jazzowej stąd Joachim Mencel Artisena Band proponuje swój sposób zbliżenia się do źródła i pokazania go w dzisiejszym świetle kultury, które jest przecież tak bardzo odmienne od tego z czasów Kolberga.

Zobacz wideo:

© 2003 KRAB projekt strony: Projektowanie stron WWW - AMPO