Uruchom wersję FLASH witryny KRAB | English Version krab logo up
KRAB Music House & Special Events

krab logo Z ostatniej chwili
Joachim Mencel Artisena Bandimprezy integracyjne dla firm

Joachim Mencel Artisena Band
projekt dedykowany Oskarowi Kolbergowi z okazji 200-lecia urodzin

W 2014 roku mija 200 lat od daty urodzin Oskara Kolberga - kompozytora i folklorysty o ogromnym i imponującym dorobku. Rocznica stała się okazją do złożenia hołdu człowiekowi, który całe swe życie, także karierę kompozytorską, poświęcił dla dokumentacji polskiej kultury ludowej.

Joachim Mencel Artisena Band włącza się w te obchody, proponując projekt muzyczny oparty na obecnej od zawsze w muzyce ludowej improwizacji, inspirowanej dorobkiem Jubilata. Trudne to zadanie, bo spuścizna Kolberga zawiera całe szeregi tematów muzycznych, za nimi jednak stoi niemożliwa do ogarnięcia jakimkolwiek zapisem praktyka wykonawcza, w dużej mierze oparta właśnie na żywej improwizacji. A ponieważ to improwizacja jest kwintesencją muzyki jazzowej stąd Joachim Mencel Artisena Band proponuje swój sposób zbliżenia się do źródła i pokazania go w dzisiejszym świetle kultury, które jest przecież tak bardzo odmienne od tego z czasów Kolberga.

Projekt Joachim Mencel Artisena Band to fuzja polskiej i słowiańskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Często zdarza się, że wywołuje u publiczności ruchy taneczne, klaskanie lub przytupywanie itp. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.

Repertuar zawiera zarówno jazzowe interpretacje tematów tańców zapisanych przez Oskara Kolberga jak i kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane polskimi i słowiańskimi tańcami ludowymi takimi jak: polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek, krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem słowiańskiej muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.

Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, klarnecie basowym, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej.

Lira korbowa według niektórych badaczy, mogła występować w Polsce już w średniowieczu. Od XVII w. lira korbowa pojawia się jako instrument ludowy w twórczości poetyckiej, w tekstach kolęd, pastorałek i jasełek. W XIX stuleciu opisy liry korbowej zaczynają pojawiać się w pracach folklorystów i etnografów. Należy tu zwłaszcza wspomnieć dzieła Oskara Kolberga. W niektórych tomach jego „Ludu” i „Obrazów etnograficznych” znaleźć można dłuższe lub krótsze wzmianki na temat liry, mimo że instrumenty muzyczne nie były przez niego traktowane jako odrębny przedmiot badań.

Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel Artisena Band dedykowany jest wielkiemu człowiekowi Oskarowi Kolbergowi, a także wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztuką muzealną. Jest to żywa muzyka, która wciąż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejną, nową część historii tej muzyki.

Zespół występuje w składzie

  • Joachim Mencel - lira korbowa, fortepian
  • Piotr Baron - klarnet basowy
  • Maciej Adamczak - kontrabas
  • Szymon Madej - perkusja

Posłuchaj:

© 2003 KRAB projekt strony: Projektowanie stron WWW - AMPO