Opis produktu

Kino Mocne – Makaruk

Projekt “Kino Mocne” to współczesna interpretacja największych przedwojennych szlagierów polskiego kina. Muzyka zawarta w albumie inspirowana jest twórczością Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Alfreda Metodysty czy Zygmunta Wiehlera. Towarzyszą im teksty Emanuela Szlechtera, Ludwika Starskiego, Jerzego Jurandota, Hanki Ordonówny czy Henryka Herolda Szpilmana i znane są z wykonańwybitnych aktorów i piosenkarzy pierwszej połowy XX wieku takich jak Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna czy Hanna Brzezińska.

Makaruk zachowując motywy źródłowe kompozycji, improwizuje z dźwiękami w sposób absolutnie abstrakcyjny. Dzięki czemu współczesność przeplata się z tradycyjnym brzemieniem przedwojennych kompozytorów. Kompozycje zawarte na płycie rozbrzmiewały w największych przebojach filmowych międzywojennej Polski – “Piętro Wyżej” 1937r., “Paweł i Gaweł” 1938r., “Ada! To Nie Wypada” 1938r., “Pani Minister Tańczy” 1937r. i “Wrzos” z 1938r.

Projekt Kino Mocne łączy różne spojrzenia na to czym jest współczesna muzyka rozrywkowa, uwydatniając pełną swobodę i dojrzałośćinterpretacji artystycznej wykonawców biorących udział w nagraniach albumu, takich jak Czesław Mozil, Michał Urbaniak, Wojtek Mazolewski, Michael Patches Stewart, Tomek Lipiński, Robert Brylewski, Asja Czajkowska, Magda Dąbrowska, Dariusz Makaruk.