Opis produktu

El Greco

Niepowtarzalny klimat i nastrój formacji El Greco jest zasługą pięciu wszechstronnych, multistylistycznych instrumentalistów, poruszających się z łatwością po trudnym materiale muzycznym, w którym złożone struktury muzyczne mimo wszystko służą śpiewności melodii i jednocześnie stanowią wyzwanie dla muzyków.

Tomasz Handzlik – Gazeta Wyborcza:(…) nie od dziś Mencel łączy w swych kompozycjach elementy jazzu i jazzowej improwizacji z brzmieniami muzyki klubowej oraz world music. I robi to kapitalnie. W „El Greco” style mieszają się ze sobą w sposób niemal naturalny – płynnie, bez żadnej nachalności, jakby jeden był wynikiem drugiego. Spora w tym zresztą zasługa towarzyszących liderowi artystów. Całość zabrzmiała genialnie.

Niewątpliwie bogactwo formy muzycznej uwypuklają wybitni muzycy, tworzący El Greco:

  • Joachim Mencel – organy Hammonda, Rhodes, fortepian,
  • Jorgos Skolias – wokalista, kompozytor; posiada rzadką umiejętność śpiewu harmonicznego, tj. równoległego prowadzenia trzech głosów. Jego rodzice to greccy uchodźcy polityczni. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym.
  • Dj Krime – czyli Wojciech Długosz; turntablista, muzyk, kolekcjoner płyt, entuzjasta muzyki. Ma na koncie również 12 lat klasycznej edukacji muzycznej zakończonej dyplomem w klasie skrzypiec; dzięki temu bardziej od zwykłego odtwarzania nagrań zainteresowała go sztuka kreatywnego wykorzystywania gramofonu, miksera i płyt, tak by ich używanie stało się jeszcze jednym instrumentem dającym możliwość kreowania dźwięków.Jest jednym z pionierów tej dziedziny w kraju i zwycięzcą kilku prestiżowych konkursów turntablistów w Polsce. Obecnie często można go spotkać w europejskich klubach, gdzie serwuje ambitną muzykę gatunku jazzu i soul.
  • Andrzej Święs – kontrabasista. Zadebiutował na scenie jazzowej biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wraz z zespołem Tomaszewski/Święs/Dobrowolski zdobył II nagrodę (2004) a z kwartetem Soundcheck I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowo-Bluesowym w Usti nad Łabą (2004).
  • Harry Tanschek – perkusista, absolwent słynnej Akademii Jazzowej w Grazu (Austria) oraz Berklee College of Music w Bostonie (USA). Obecnie uczestniczy w wielu projektach po obu stronach oceanu.